Doğru Saç Bakımı

Doğru saç bakımıyla boyalı saçlarınızın keyfini uzun süre sürebilirsiniz. Boyalı saçların 3-4 haftada boyanması gerekir. Boyanmazsa ve bakım yapılmaz ise saçlar kötü görünür. Boyalı saçları uzun süre korumanın kolay yolları var. Evde yapacağınız kolay ve pratik yöntemlerle bakımlı görünebilirsiniz. Kuaför masrafları bütçenizi zorlamadan çekici görünün. Öncelikle yapacağınız ilk şey doğru rengi bulmak. Ten renginize uygun bir renk seçin. Bunun için tecrübeli arkadaşlarınıza danışın. Kuaförünüzden fikir alın. Eğer saç renginizi uzun süre kullanmak istiyorsanız çabuk akan renkleri tercih etmemelisiniz. Özellikle saçınızı ilk kez boyacaksanız; turuncu, kızıl, kırmızı, pembe, yeşil, mavi yada mor gibi iddialı ve kolay akan renklerden uzak durun! Bakımı zor olacak ve boya saçınızdan kolayca akacaktır. Bu hevesinizi kaçırıp modunuzu düşürür. Eğer bu renkleri illa da denemek istiyorsanız. Bunu mutlaka göz önünde bulundurun. Saç renginize yakın bir renk tercih edin.

KİRLİ SAÇA BOYA YAPILIR MI?
Herkesin merak ettiği konu kirli saça boya yapılıp yapılmayacağıdır. Saçımızdaki doğal yağ saçın ve boyasının ömrünü uzattır. Kuaförler saçların temizken değil, kirliyken boyamayı önerir. Çünkü saçın yağı doğal koruyucu görevi üstlenir ve saçlar kirli iken boyanın daha uzun süre saçta kalmasını sağlar. Yeni yıkanmış saçta derideki gözenekler açık olacağından deride yanma, pullanma, tahriş ve dökülme yaşayabilirsiniz. Boyadaki Kimyasalı direk vucudunuza nufüz eder. Saçın en az 3 gün boyunca yıkanmıyor olması gerekiyor. Saçınızı duru su ile yıkayabilirsiniz ama şampuan sürmeyin. Boyadıktan sonra da aynı şekilde birkaç gün boyunca şampuan kullanmamayın. Bu hem saç diplerinin yanmasını kaşınmasını engeller hem de boyanın uzun süre kalıcı olmasını sağlar. Şampuan olmadan boya tek başına saça nüfuz eder ve saç renginiz zaman içinde daha güzel oturur. Yinede Saçınıza boya yapmadan önce sprey, jöle, krem, saç şekillendiricilerden yada köpükten arındırın. Islak saça da boya yapmamalısınız. Saçınız mutlaka kuru olmalı.

Saçlarınızın yapısına uygun en az haftada bir bakım yapın. Saçınız her zaman güzel görünsün. Boyalı olsun yada olmasın saçınızı bakımsız bırakmayın. Çevresel etmenler, stres, maşa, fön, sağlıksız beslenme saçınızı olumsuz etkiler. Bu etkileri en aza indirmek ve dökülmeleri bakımla önleyebilirsiniz. Yapmadığınız bakım saçınızı mat ve kuru gösterir. Saçınızı sık sık nemlendirin. Saçınızın sağlıklı ve dolgun görümesi yapacağınız bakıma bağlı. Bunun için kuaförlerin özel karışımları yada evde yapacağınız kürler idealdir. Hazır satılan saç maskeleri de kolay ve pratik çözümler sağlar. Saça yapılacak boya uygulamasından bir hafta önce yapılan derinlemesine de bakım maskesi yapın. Çünkü saç renginin kalıcı olmasını sağlayacaktır. Saçınıza haftada bir derinlemesine bakım yapın. Aktarlarda saçlar için uygun ürünler bulunur. Bakım mağazaları da bunun için uygundur. Önemli olan saç tipinizi bilip uygun ürünler seçmek.

Zeytin yağı ciltte ve saçta mucizevi etki yaratır. Cilde ve saça inanılmaz güzellik katar. Zeytinyağı kuru cildi nemlendirir ve kırışıklıkları azaltır. cildi oluşan çatlakları yumuşatır ve pürüzsüzleştirir. Zeytinyağı aynı zamanda yorgun ayakları dinlendirir. Zeytinyağı tahriş olan bölgeyi besler. Zeytinyağı saçta, dudakta, ellerde, ayaklarda, bacaklarda kullanılır. Saçtaki kepeği ve dökülmeyi engeller ve parlatır. Tırnakları güçlendirir. Zeytinyağı ile doğum çatlaklarınızı azaltılabilirsiniz. Saç sağlığınız ve saçınızın daha çabuk uzaması, dökülmemesi için saç derinize yeterince sürün ve havluyla sarıp bekleyin. Banyo öncesi ne kadar çok bekletirseniz o kadar iyidir. sonra bol su ve şampuanla yıkayın. Saçınızda ki canlılığı göreceksiniz

Doğru şampuanı seçin

saçlarınız için yapacağınix en büyük iyilik saç tipinize uygun şampuan seçmek olucaktir. yağlı saca kullanicak nemlendiricisi yoğun şampuanlar yağlanmayi artirir. saçı nemlendirmek önemli olsada her saç için bu süre farklıdır. şampuan seçerken içerdiği kimyasallara dikkat edin. fiyatı uygun diye alacaginiz sampuan saçınıza zarar gerek sizi dahazor duruma sokabilir. şampuaninizi rastgele degittirmeyin.
Şampuan ve saç kremlerinin üzerinde yazan “renk koruyucu” yazısı sanıldığı gibi satış amaçlı yapılan bir yutturmaca değil. Aslında bu ürünler, diğer şampuan ve kremlere oranla, renk solmasını durdurur.

Nasıl duş yapacağınızı bilin

Güneş, saçı kurutan ürünler ve fönün saç rengini soldurduğu doğru, ama aslında daha büyük bir suçlu var : içme suyu. Duş almanız, duşu alış şeklinize göre farklı sonuçlar yaratır. Durulama yapma haricinde, suyun saçınıza direk olarak temas etmesinden kaçınmaya özen gösterin. Sıcak su saçları kurutan faktörlerdendir ve gözeneklerin açılması boya renginin soldurur. Yani, saçlarınızı durularken, suyun ılık veya soğuk olmasına dikkat edin. çok sıcak su saç derinizi yakarak kepeklenmeye yol acar. saç deriniz yanar. çok sıcak suyla yıkanmak daha temiz olduğunuz anlamına gelmiyor. suyu sürekli ve direk saçınıza akitmayin bu saçınızı yıpratır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir